Polska otrzymała aktualne wyniki niemieckich badań próbek z Odry. Jest zaskoczenie
Anna Moskwa poinformowała o otrzymaniu wyników z niemieckich laboratoriów, które badały próbki ze skażonej Odry. Wbrew wcześniejszym medialnym doniesieniom nie stwierdzono w nich obecności rtęci.
"Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach" – napisała Anna Moskwa na Twitterze.
Rtęć w Odrze?
Informacja o wykryciu rtęci w próbkach pobranych z Odry została po raz pierwszy przekazana w czwartek wieczorem przez lokalna niemiecką stację telewizyjną rbb24. Według jej dziennikarzy, stężenie rtęci w badanej wodzie miało być tak wysokie, że trzeba było powtórzyć test. Jednocześnie stacja podkreślała, że nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, że to właśnie rtęć przyczyniła się do masowej śmierci ryb w Odrze.
Strona polska od samego początku nie potwierdzała obecności rtęci w wodach Odry. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podczas piątkowej konferencji prasowej dementował doniesienia niemieckich dziennikarzy. Tego samego dnia został zdymisjonowany przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Podobną opinię co Daca przedstawił w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
– Z informacji, które posiadamy od dwóch wojewodów – dolnośląskiego i lubuskiego – spośród 50 przebadanych w każdym województwie próbek nie stwierdzono obecności metali ciężkich – stwierdził Wąsik.
Obecny na tej samej konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba dodał, że w województwie śląskim w jednym miejscu wystąpiło przekroczenie zawartości rtęci. Jak przekazał, konieczne w tej sprawie są ponowne badania. – Według naszej aparatury i próbek, które były pobrane, nie potwierdzamy zawartości rtęci w Odrze – stwierdził.
Tymczasem minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel przekazał w piątek wieczorem, że przyczyną śniętych ryb w Odrze mogła być duża ilość rozpuszczonych soli.